Číslo 1/2025

Produkce a využití vodíku

Anotace...

Studie zpracovaná pro konkrétní plánovanou čtvrť v Dolních Počernicích v Praze ukazuje přínos nasazení vodíkového systému se současným využitím elektřiny a tepla pro vyšší pokrytí energetických potřeb budov při maximálním využití plochy jejich střech. Na základě optimalizační analýzy byla navržena velikost elektrolyzéru, akumulace vodíku a palivového článku s pokrytím spotřeby elektrické energie 86 % při vysokém místním využití produkce fotovoltaického systému (96 %). Vzhledem ke konvenčnímu standardu budov je pokrytí potřeby teplem z elektrolýzy a palivového článku na nízké úrovni 19 %. Posunem budov do pasivního standardu a navýšením fotovoltaického systému o zastřešení parkovacích stání by bylo možné zvýšit pokrytí spotřeby elektrické energie na 98 % a tepla na 42 %, v případě sezónní akumulace tepla dokonce až k 80 %.
MATUŠKA T., PUTTA L.2 - 5
Aerodynamický hluk lopatkových mříží

Anotace...

Článek ze zabývá vyzařováním hluku při proudění vzduchu přes lopatkové mříže, které jsou využívány v distribučních elementech vzduchotechnických systémů. Na základě řady provedených experimentů a simulací aerodynamického hluku s využitím počítačové mechaniky tekutin (CFD) byl navržen optimální tvar lopatky. Současně byla stanovena doporučení ohledně rychlosti proudění vzduchu na koncové vyústce s cílem snížit emise aerod ynamického hluku.
KRÁLÍČEK J., KUČERA M.6 - 16
Vytápění horských objektů

Anotace...

Článek nastiňuje problematiku vytápění horských rekreačních objektů, které jsou rozděleny dle stavební konstrukce a způsobu využívání do tří kategorií. U každé kategorie jsou popsány používané způsoby vytápění s důrazem na používané zdroje tepla.
KMENT M., BAŠTA J.17 - 21
Predikce vzorů proudění při kondenzaci tekutiny v trubce malého průměru

Anotace...

Cílem příspěvku je jednoduchá predikce vzorů proudění při kondenzaci tekutiny ve svislé trubce malého průměru se směrem toku dolů. Predikce je založena na výpočtu podílu plynné fáze kondenzující tekutiny (voda) na základě experimentálně naměřených souborů dat. V příspěvku jsou uvedeny vybrané korelační vztahy některých autorů, které lze s výhodou využít pro výpočet podílu plynné fáze nezávisle na experimentálně zjištěných souborech dat. Vypočítané hodnoty podílu plynné fáze jsou porovnány s tabelárními hodnotami podle některých autorů, kterým jsou přiřazeny odpovídající vzory proudění tekutiny při kondenzaci v trubkách malého průměru. Potvrdilo se, že identifikace vzorů proudění dle podílu plynné fáze je pouze informativní, ale je dostatečná pro získání představy vyskytujích se vzorů proudění v trubkách malého průměru při kondenzaci. Pro přesnou identifikaci je nutné vzít v úvahu i jiné parametry, jako je např. kvalita plynné složky kondenzující tekutiny. Rychlého stanovení podílu plynné fáze a z toho určených vzorů proudění lze s výhodou využít pro sestavení jednoduchých map vzorů proudění a jejich použití pro stanovení přenosu tepla při fázových změnách.
KUBÍN M., HIRŠ J.22 - 26
Meteorologická data pro inteligentní řízení budov – princip, použití a porovnání poskytovatelů API

Anotace...

Článek se zabývá principem, použitím a porovnáním poskytovatelů API pro získávání meteorologických dat. API nachází široké uplatnění v systémech inteligentního řízení budov, ať už se jedná o energetický management, prediktivní údržbu, nebo pokročilé řízení obnovitelných zdrojů, zavlažovacích systémů či osvětlení. Článek v úvodu popisuje základní principy fungování API a uvádí přehled typických meteorologických dat, která mohou být prostřednictvím API poskytována. V hlavní části se zabývá porovnáním poskytovatelů API podle různých parametrů, jako jsou náklady na využívání, limity volání a dostupné meteorologické veličiny pro neplacené a placené verze tarifů. V závěru se věnuje porovnání poskytovatelů specializovaných solárních API pro fotovoltaické elektrárny.
LANGEROVÁ E., MATUŠKA T.27 - 31
Posuzování rozhraní kouřové vrstvy při projektování staveb v České republice

Anotace...

Požáry ve stavbách jsou doprovázeny průvodními jevy, mezi které patří také kouř. V případě, že není kouř odváděn mimo stavbu, kumuluje se pod stropní konstrukcí a prostor je kouřem postupně zaplňován. Stávající výpočetní techniky pro posuzování poklesu vrstvy kouře v České republice nemají jasné opodstatnění a v mnoha případech vedou k zavádějícím výsledkům. Z tohoto důvodu byla vytvořena nová výpočetní technika CSN, která byla srovnána s výpočetními technikami NFPA, ISO, ASET a požárním modelem CFAST. Srovnání bylo provedeno pro geometricky rozsáhlé objekty a pro objekty o „běžných geometrických rozměrech“. Statistické odchylky byly vyhodnoceny metodou RMSE, kdy etalonovou rovnicí byla výpočetní technika ISO. Největších odchylek bylo dosaženo při srovnání výpočetních technik NFPA-ISO a maximální odchylka činila 0,166. U ostatních výpočetních technik byly odchylky menší. Odchylky mezi výpočetními technikami CSN-ISO byly minimální, a to nejvýše 0,007. Nově vytvořenou výpočetní techniku CSN lze považovat za perspektivní pro na vrhování staveb v České republice.
POKORNÝ J., BRUMAROVÁ L., PODKUL M., VLČEK V.32 - 40